Baffle Bulk Bag (FIBC), 41W x 41L x 60H, Duffle Top/Spout Bottom
SKU: BF414160-DS
| Unit of Measure | Each |
|---|---|
| Sale Unit | 1 |
| Width | 41" |
| Length | 41" |
| Height | 60" |
| Bag Construction | Standard Baffle |
| Inlet | Duffle Top |
| Outlet | Spout Bottom |
| Safety Factor | 5:1 |
| Safe Working Load | 2,205 lbs |
| Material | 100% Virgin Polypropylene (Uncoated) |
| UV Resistance | 50% over 200 hours |
| Document Pouch | 10" x 12" |
Price:
$35.52
Wholesale Price Breaks
| Quantity | Pieces | Price | Total | Discount |
|---|---|---|---|---|
| 1 Each | 1 | $35.52 | $35.52 | 0% |
| 10 Eaches | 10 | $26.64 | $266.40 | 25% |
| 180 Eaches | 180 | $17.76 | $3,196.80 | 50% |
Free Shipping when you order 180 Eaches!
Overview
41W x 41L x 60H, Baffle Bulk Bag (FIBC), Duffle Top/Spout Bottom
Reviews























































































































































































































