Baffle Bulk Bag (FIBC), 38W x 46L x70H, Duffle Top/Spout Bottom
SKU: BF384670-DS
| Unit of Measure | Each |
|---|---|
| Sale Unit | 1 |
| Width | 38" |
| Length | 46" |
| Height | 70" |
| Bag Construction | Standard Baffle |
| Inlet | Duffle Top |
| Outlet | Spout Bottom |
| Safety Factor | 5:1 |
| Safe Working Load | 2,205 lbs |
| Material | 100% Virgin Polypropylene (Uncoated) |
| UV Resistance | 50% over 200 hours |
| Document Pouch | 10" x 12" |
Price:
$30.00
Wholesale Price Breaks
| Quantity | Pieces | Price | Total | Discount |
|---|---|---|---|---|
| 1 Each | 1 | $30.00 | $30.00 | 0% |
| 10 Eaches | 10 | $22.50 | $225.00 | 25% |
| 160 Eaches | 160 | $15.15 | $2,424.00 | 50% |
Free Shipping when you order 160 Eaches!
Overview
38W x 46L x70H, Baffle Bulk Bag (FIBC), Duffle Top/Spout Bottom
Reviews













































































































































































