Baffle Bulk Bag (FIBC), 42W x 42L x 44H, Spout Top/Spout Bottom
SKU: BF424244-DSB
| Unit of Measure | Each |
|---|---|
| Sale Unit | 1 |
| Width | 42" |
| Length | 42" |
| Height | 44" |
| Bag Construction | Standard Baffle |
| Inlet | Spout Top |
| Outlet | Spout Bottom |
| Safety Factor | 5:1 |
| Safe Working Load | 2,205 lbs |
| Material | 100% Virgin Polypropylene (Uncoated) |
| UV Resistance | 50% over 200 hours |
| Document Pouch | 10" x 12" |
Price:
$24.00
Wholesale Price Breaks
| Quantity | Pieces | Price | Total | Discount |
|---|---|---|---|---|
| 1 Each | 1 | $24.00 | $24.00 | 0% |
| 10 Eaches | 10 | $18.00 | $180.00 | 25% |
| 224 Eaches | 224 | $14.00 | $3,136.00 | 42% |
Free Shipping when you order 224 Eaches!
Overview
42W x 42L x 44H, Baffle Bulk Bag (FIBC), Spout Top/Spout Bottom
Reviews













































































































































































