Bulk Bag (FIBC), 35W x 35L x 52H, Duffle Top/Spout Bottom
SKU: B353552-DS
| Unit of Measure | Each |
|---|---|
| Sale Unit | 1 |
| Width | 35" |
| Length | 35" |
| Height | 46" |
| Bag Construction | Circular |
| Inlet | Duffle Top |
| Outlet | Spout Bottom |
| Safety Factor | 5:1 |
| Safe Working Load | 1,000 kg |
| Material | 100% Virgin Polypropylene (Uncoated) |
| UV Resistance | 50% over 200 hours |
| Document Pouch | 10" x 12" |
Price:
$26.00
Wholesale Price Breaks
| Quantity | Pieces | Price | Total | Discount |
|---|---|---|---|---|
| 1 Each | 1 | $26.00 | $26.00 | 0% |
| 10 Eaches | 10 | $19.50 | $195.00 | 25% |
| 250 Eaches | 250 | $13.00 | $3,250.00 | 50% |
Free Shipping when you order 250 Eaches!
Overview
35W x 35L x 52H, Bulk Bag (FIBC), Duffle Top/Spout Bottom
Reviews



















































































































































































