Bulk Bag (FIBC), 35W x 35L x 46H, Spout Top/Spout Bottom
SKU: B353546-SS
| Unit of Measure | Each |
|---|---|
| Sale Unit | 1 |
| Width | 35" |
| Length | 35" |
| Height | 46" |
| Bag Construction | Circular |
| Inlet | Spout Top |
| Outlet | Spout Bottom |
| Safety Factor | 5:1 |
| Safe Working Load | 2,205 lbs |
| Material | 100% Virgin Polypropylene (Uncoated) |
| UV Resistance | 50% over 200 hours |
| Document Pouch | A4 Zip-lock |
Price:
$22.20
Wholesale Price Breaks
| Quantity | Pieces | Price | Total | Discount |
|---|---|---|---|---|
| 1 Each | 1 | $22.20 | $22.20 | 0% |
| 10 Eaches | 10 | $16.65 | $166.50 | 25% |
| 250 Eaches | 250 | $11.10 | $2,775.00 | 50% |
Free Shipping when you order 250 Eaches!
Overview
35W x 35L x 46H, Bulk Bag (FIBC), Spout Top/Spout Bottom
Reviews























































































































































































































